Drzwi wejściowe - miejsce montażu samozamykacza

Samozamykacze – dlaczego warto je montować?

Samoczynnie zamykające się drzwi to nie tylko większe bezpieczeństwo, ale również mniejsze rachunki za ogrzewanie.

W większości domów, mieszkań oraz w innych budynkach drzwi wymagają ręcznego domknięcia. Jednak wtedy, gdy zmontuje się do nich samozamykacz, nie jest to konieczne. Jak działają samozamykacze? Dlaczego warto zdecydować się na zamontowanie takiego elementu? 

Czym jest samozamykacz?

Pod pojęciem jak samozamykacz kryje się element drzwiowy, którego zadaniem jest samoczynne zamykanie przegród, najczęściej drzwi. Element tego typu może być zamontowany przy praktycznie każdych drzwiach – nie tylko tych nowych, ale także już istniejących. Samozamykacze mają różne obstrukcje, co wpływa także na ich działanie. Najczęściej spotykane to modele wyposażone w ramię, które mocowane jest do framugi oraz do skrzydła drzwiowego. Gdy drzwi nie zostaną domknięte przez użytkownika, wtedy domyka je samozamykacz. Zastosowanie takiego dodatkowego elementu przy drzwiach niesie ze sobą wiele korzyści. Widoczne są one głównie tam, gdzie z drzwi korzysta się często. Z drugiej strony warto też wskazać, że samozamykacz przyda się także w domu jednorodzinnym.

Rodzaje samozamykaczy

W użyciu znajduje się kilka różnych typów samozamykaczy:

  • Samozamykacze górne – montowane są na nawierzchni drzwi, dlatego określane są również jako nawierzchniowe, pasują do każdych drzwi.
  • Samozamykacze chowane – ze względu na swoją specyficzną budowę są niewidoczne, dodatkowo nie wymagają też dużo miejsca do montażu i podnoszą estetykę drzwi.
  • Samozamykacze podłogowe – umieszczane są na podłodze, najczęściej stosowane są do drzwi wahadłowych i przymykowych.

Warto też wskazać, że poza typem konstrukcji samozamykacze dostępne są różnych wariantach kolorystycznych, dlatego można dostosować je wtedy do estetyki drzwi. Najczęściej spotykane są modele w kolorach srebrnym, czarnym, białym i brązowym. Odpowiednio dobrany samozamykacz pozwala na uzyskanie najlepszych efektów pod kątem skuteczności jego działania oraz estetyki drzwi.

Gdzie montuje się samozamykacze?

Najczęściej samozamykacz spotykany jest w konstrukcjach drzwi zewnętrznych – wejściowych do budynku. Warto jednak wskazać, że może być on również umieszczony w innej lokalizacji, na przykład na korytarzach czy w garażach, czyli tam, gdzie pomieszczenia także powinny być zamknięte. Można także stosować je w innych punktach, na przykład w łazienkach. Mają one zatem uniwersalne zastosowanie.

Jakie są zalety montażu samozamykaczy?

Zamontowanie elementu jak samozamykacz nie się ze sobą wiele zalet, dlatego obecnie na jego wykonanie decyduje się wielu inwestorów – w budynkach użyteczność publicznej, w biurach, w galeriach handlowych, zakładach pracy czy w domach jednorodzinnych.

Najważniejsze zalety montażu samozamykacza:

  • poprawa poziomu bezpieczeństwa mieszkańców – dzięki temu, że samozamykacz domyka drzwi samoczynnie, można podwyższyć poziom bezpieczeństwa budynku, a wtedy zmniejsza się ryzyko włamań, kradzieży
  • zmniejszenie ucieczki ciepła z budynku – to obecnie bardzo ważny parametr, ponieważ samozamykacz może zamykać drzwi, przez które z budynku ucieka ciepło, a gdyby nie były zamknięte, powodowałoby to zwiększone koszty ogrzewania
  • lepsza ochrona przeciwpożarowa – gdy drzwi, do których montuje się samozamykacz, są przeciwpożarowe, wtedy poprawiają one ochronę w sytuacji rozprzestrzeniania się pożarów

Różne rodzaje samozamykaczy można zakupić obecnie w sklepach internetowych. Elementy będą dostarczone bezpośrednio pod adres wskazany przez klienta.

Dodaj komentarz