Jak wybrać solidną odzież roboczą?

Odzież robocza zapewnia odpowiednią ochronę przed zabrudzeniem i przed mniejszymi urazami. Aby jednak rzeczywiście mogła ona zapewnić właściwe bezpieczeństwo i komfort dla pracownika, musi być solidnie wykonana. Na co należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze odzieży roboczej dla pracowników?

Kiedy stosuje się odzież roboczą?

Pracodawca jest zobligowany przepisami Kodeksu pracy do tego, aby zapewniać pracownikom właściwe warunki do pracy. Odnosi się to także do właściwej odzieży, która potrzebna jest podczas wykonywania obowiązków pracowniczych.

Wtedy, gdy istnieje ryzyko zabrudzenia albo zniszczenia odzieży prywatnej należącej do pracownika, pracodawca ma obowiązek dostarczenia mu odzieży. Najczęściej jest to odzież robocza, która zapewnia podstawową ochronę.

Odzież robocza a odzież ochronna

Poza odzieżą roboczej można spotkać się także z terminem odzieży ochronnej. Odzież ochronna zapewnia wyższy stopień ochrony w przypadku szkodliwych i niebezpiecznych warunków pracy. Zabezpiecza ona między innymi przed czynnikami chemicznymi, biologicznymi czy fizycznymi.

Rodzaje odzieży roboczej

Kategoria odzieży roboczej jest bardzo szeroka i włącza ona różne rodzaje artykułów. Co może zaoferować producent odzieży roboczej?

Do najczęściej stosowanych ubrań roboczych zaliczane są:

  • Koszulki robocze – koszulki typu t-shirt, polo, używane także jako odzież spodnia.
  • Koszule robocze – najczęściej używane są koszule flanelowe.
  • Polary robocze – zapewniają komfort cieplny.
  • Kurtki robocze – mogą być to kurtki przeznaczone na porę przejściową, na przykład kurtki softshell, a także kurtki zimowe.
  • Spodnie robocze – mogą być to spodnie ogrodniczki albo spodnie do pasa. Dostępne jako nieocieplane oraz ocieplane.
  • Czapki robocze – najczęściej stosowane są czapeczki z daszkiem.

Nie można również zapominać o obuwiu roboczym, którego zadaniem jest zabezpieczenie stóp przed urazami. Buty tego typu wyposażane są w antypoślizgowe podeszwy czy specjalne wzmocnienia, które umieszczane są na czubku.

Jak dobrać odpowiednią odzież roboczą?

Aby odzież robocza mogła spełniać swoją funkcję, powinna być ona wykonana z materiałów wysokiej jakości. Dobry producent odzieży roboczej stosuje w tym celu specjalnie opracowane kroje, podwójne albo potrójne szwy, dodatkowe wzmocnienia, na przykład w rejonie kolan czy łokci, a także materiały o większej gramaturze, które są bardziej odporne na rozdarcia czy starcie.

Duże znaczenie ma także funkcjonalność ubrań roboczych. Najlepiej, aby producent odzieży roboczej wyposażył ją w praktyczne kieszenie, które pozwalają na przechowywanie w niej potrzebnych przedmiotów. W przypadku spodni roboczych dodatkowym plusem mogą być kieszenie na ochraniacze na kolana.

Trzeba także pamiętać o właściwym doborze rozmiarów odzieży roboczej. Obecnie producenci mogą zaoferować ją w różnych wariantach rozmiarowych, a także w wariancie dla kobiet.

Ponadto producent odzieży roboczej może także dokonać jej personalizacji poprzez umieszczenie na niej nadruków albo haftów wykonanych na indywidualne zamówienie. Dzięki temu odzież może dodatkowo promować firmę.

Gdzie kupować dobrą odzież roboczą?

Obecnie ubrania robocze dla pracowników można zakupić w różnych sklepach. Są one oferowane między innymi w sklepach BHP, które specjalizują się w dostawie produktów przeznaczonych dla przedsiębiorstw w trosce o bezpieczeństwo i higienę pracy. Ponadto produkty może bezpośrednio dostarczyć producent odzieży roboczej, u którego często można zakupić ją także w bardziej atrakcyjnych cenach.

 

Dodaj komentarz