Kącik w stylu boho

Jak urządzić mieszkanie w stylu boho?

Styl boho to obecnie jedno z najciekawszych rozwiązań, na jakie można się zdecydować myśląc o urządzaniu wnętrz w swoim domu lub mieszkaniu. Boho to lekkość, wolność i zbliżenie do natury. Jak urządzić mieszkanie w tym stylu? Jakie są jego cechy? Które dodatki będą najlepiej do niego pasować? 

Boho – krótka historia

Styl boho to coś, co obecnie jest na topie, ale budził zainteresowanie już znacznie wcześniej. W XVIII wieku był związany z francuskimi artystami, którzy żyli wbrew zasadom. Po nastąpieniu rewolucji wiele osób było zmuszonych żyć właśnie jak la boheme – cyganeria. Nie przejmowano się wtedy modą, ani tym, czy poszczególne elementy garderoby do siebie pasują, niegdyś bogaci Francuzi nie mieli po prostu innego wyboru – wszystko za sprawą utraty majątków. Styl boho stał się popularny w XX wieku. Styl życia artystów spodobał się hipisom. Obecnie znów boho zyskuje popularność, zwłaszcza wśród młodych osób, które cenią naturalność, bliskość natury i kochają podróże.   

Charakterystyka dzisiejszego boho

W stylu boho chodzi o łączenie elementów, które do siebie pozornie nie pasują – dodatków, wzorów, materiałów. Kolejną bardzo ważną zasadą tego stylu jest komfort i wygoda, a także luz i fantazja, która nie podlega żadnym zasadom i sztywnym regułom. Wnętrza w stylu boho powinny być udekorowane w jasne kolory, naturalne materiały oraz etniczne i interesujące wzory. Meble natomiast powinny mieć naturalny wzór drewna. Ściany natomiast mogą być białe bądź w delikatnych czy też pastelowych kolorach. Co do tekstyliów – najważniejsze, by wybierać naturalne materiały, takie jak bawełna. W takich pomieszczeniach powinno się również znaleźć mnóstwo roślin, a okna powinny być duże, by do środka dostawało się naturalne światło słoneczne.

Dodatki w stylu boho

Styl boho to po prostu idealne rozwiązanie dla każdego, kto kocha naturę i uwielbia podróżować – pamiątki z odwiedzonych miejsc stanowią doskonałą ozdobę w tego rodzaju pomieszczeniach. Różnego rodzaju wazy z południa Europy czy Afryki, posążki z Dalekiego Wschodu, chusty z etnicznymi wzorami czy drewniane figury – wszystkie te elementy będą doskonałym dopełnieniem każdego pomieszczenia udekorowanego w stylu boho. Osoby, które nie decydują się na dalekie podróże jednak nie muszą się martwić, w licznych sklepach wnętrzarskich można znaleźć mnóstwo interesujących ozdób w najróżniejszym stylu, można także postawić na komplet, by nadać pokojowi bardziej stonowany charakter, albo zdecydować się na zupełnie inne ozdoby. Boho to również miękkie poduszki oraz pledy i narzuty na meblach wypoczynkowych. Ściany powinny natomiast zdobić makramy czy łapacze snów, a także lustra w interesujących ramach. Stolik kawowy może zostać zastąpiony plecionym koszem z drewnianym wieczkiem, również doniczki z kwiatami można umieścić w takich koszach. W stylu boho chodzi o naturalne elementy oraz prostotę i minimalizm czy nawiązanie do natury.

Dodaj komentarz