Blachy są powszechnie używane w budownictwie. Jednym z najczęściej wybieranych materiałów jest blacha trapezowa.
Do produkcji blachy wykorzystuje się najczęściej wysokiej jakości stal lub inne metale, które następnie poddawane są procesowi walcowania, aby nadać im właściwą grubość. W ten sposób powstaje materiał, który może być dowolnie formowany. Jednym z produktów jest blacha trapezowa, która charakteryzuje się bardzo szerokim zastosowaniem w branży budowlanej.
Jak wygląda blacha trapezowa?
Blacha określana jako trapezowa wyróżnia się charakterystycznym kształtem. Jest ona wyginana w taki sposób, że jej przekrój przypomina ułożone obok siebie trapezy. Takie przetłoczenie powoduje, że staje się ona wysoce wytrzymała, trwała, a także ma właściwości izolujące, dlatego też są one wybierane często do wznoszenia i wykańczani różnych konstrukcji.
Do produkcji materiału jak blacha trapezowa wykorzystuje się najczęściej stal albo aluminium. Są one następnie poddawane dalszym procesom produkcyjnym – najczęściej to ocynkowanie, malowanie proszkowe i powlekanie. Dzięki nim blacha trapezowa uzyskuje dodatkową odporność na czynniki zewnętrzne, między innymi na uszkodzenia mechaniczne, czynniki atmosferyczne.
Rodzaje blachy trapezowej
W sprzedaży można znaleźć blachy trapezowe w wielu wariantach rozmiarowych, których profile mają od około 6 mm do nawet 200 mm wysokości. Im wyższa wysokość, tym blacha trapezowa jest bardziej wytrzymała. Blacha najczęściej oznaczana jest symbolami rozpoczynającymi się od litery T, które oznaczają jej profil. Przykładowo, blacha trapezowa oznakowana jako T6 ma niski profil, natomiast blacha typu T135 ma już znacznie wyższy profil. Producenci mogą stosować również inne oznaczenia.
Gdzie stosuje się blachę trapezową?
Zastosowanie materiału jak blacha trapezowa jest bardzo szerokie, przy czym jest ono zależne od jej profilu oraz wykończenia. Zasadniczo, w branży budowlanej oraz wykończeniowej blachy trapezowe używane są jako elementy dekarskie oraz okładzinowe, ale warto wskazać, że z określonych typów blach można również przygotować gotowe konstrukcje.
Przykładowe zastosowanie blachy trapezowej:
- zadaszenia
- stropy
- elewacje
- obudowy
- sufity podwieszane
- konstrukcje budynków
Z blachy trapezowej powstają między innymi domy, garaże, przystanki, wiaty, przedsionki, ale również budynki jak biura, obiekty handlowo-usługowe, hale produkcyjne, magazyny.
Często blacha trapezowa jest również elementem wielowarstwowych materiałów, na przykład ścian albo dachów. Wówczas stanowi ona zewnętrzne zabezpieczenie znajdujących się wewnątrz elementów, na przykład materiałów izolacyjnych. Gotowe elementy tego typu są wtedy łatwiejsze i szybsze w montażu.
Gdzie zamówić blachy trapezowe?
Obecnie blacha trapezowa jest materiałem bardzo łatwo dostępnym i można zakupić go w wielu firmach specjalizujących się w realizacji elementów stalowych oraz w sklepach, które zajmują się dostawą takiego asortymentu.
Z dostępnymi ofertami blach trapezowych o różnych parametrach wymiarowych i technicznych można zapoznać się bliżej na stronach internetowych, co pozwala również na łatwe dobranie właściwych materiałów do konkretnego projektu budowlanego.
Podsumowanie
Ze względu na swoje zalety blacha trapezowa jest materiałem, który ma bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie. Jest materiałem wytrzymałym, trwałym, odpornym, a przy tym także lekkim. Dzięki temu, że jest ona dostępna w wielu wariantach, można łatwo dopasować ją do miejsca montażu, w tym wymogów konstrukcyjnych, ale też oczekiwanego poziomu estetyki.