Windy osobowe

Windy na zamówienie – rodzaje, montaż, serwis

Za pomocą windy można łatwo poruszać się między kondygnacjami. Firmy pracujące w branży zapewniają klientom kompleksową pomoc w ich realizacji.

Gdy chodzi o windy Kraków jest rynkiem, na którym działa wiele firm w branży. Jakie usługi mogą zaoferować swoim klientom? Gdzie zamówić windę do domu, firmy albo do instytucji?

Rodzaje wind

Windy jako urządzenia dźwignicowe obejmują szeroką gamę konstrukcji, które mogą być dobrane indywidualnie do miejsca ich montażu. Bierze się wtedy pod uwagę także ich przeznaczenie, aby dzięki temu można było uzyskać ich maksymalną funkcjonalność, bezpieczeństwo, wygodę użytkowania.

Windy najczęściej dzieli się pod kątem ich przeznaczenia na:

  • windy osobowe
  • windy towarowe
  • windy medyczne – szpitalne
  • windy dla niepełnosprawnych

Windy osobowe

Windy tego typu stosowane są w przypadku obiektów mieszkalnych. Są one umieszczane w obiektach wielorodzinnych – blokach. Za pomocą wind mieszkańcy mogą wtedy szybko dostać się na swoje piętro. W nowszych budynkach widy umożliwiają również zjechanie aż do poziomu garażów podziemnych. Windy osobowe są projektowane w różnych wariantach konstrukcyjnych, na przykład z maszynownią umieszczoną na górze albo na dole. W przypadku tych obiektów widna ma też znaczenie estetyczne, dlatego dopasowywana jest ona do aranżacji budynku. 

Windy towarowe

Tam, gdzie konieczne jest dowiezienie towaru, stosuje się windy towarowe. Są one montowane w obiektach przemysłowych, aby łatwiej przewozić różne towary – nawet o znacznym ciężarze. Właśnie dlatego windy te mogą podnosić towary o ciężarze towarów ważących nawet pół tony. Ze względu na szerokie wejście można umieszczać w nich towary na paletach.

Windy medyczne – szpitalne

W szpitalach w i innych obiektach medycznych stosuje się specjalistyczne windy dopasowane do tego typu obiektów. Cechują się on odpowiednimi wymiarami, aby pozwalać na przewożenie pacjentów na łóżkach, a także mają one funkcję umożliwiającą bezpośredni dojazd na konkretne piętro bez zatrzymywania się i na innych piętrach.

Windy dla niepełnosprawnych

Szczególnym rodzajem wind są windy przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. Także wtedy, gdy chodzi o takie windy Kraków ma ich sporo, aby pomagać osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Do wind dla osób niepełnosprawnych zalicza się różne rodzaje konstrukcji, w tym proste windy schodowe w formie krzesełek, ale również windy platformowe czy też windy z szybami. Takie konstrukcje dopasowuje się w zależności od miejsca montażu windy, a także od wysokości podnoszenia.

Konserwacja wind

Zgodnie z przepisami windy powinny być poddawane systematycznym pracom konserwacyjnym. Dzięki temu winda może działać sprawnie i zmniejsza się ryzyko pojawienia się usterek, a nawet uszkodzeń niebezpiecznych dla użytkowników. Prace związane z konserwacją wind powinny prowadzić osoby posiadające do tego właściwe przygotowanie i uprawnienia. Takie wsparcie w kwestii windy Kraków również zapewnia w szerokim zakresie.

Pogotowie dźwigowe

Zdarza się, że serwis windy potrzebny jest od zaraz. W takim przypadku wzywa się pogotowie dźwigowe. Usługi w tym zakresie również świadczą firmy prowadzące montaż i konserwację wind różnych typów. Dzięki temu, że pomoc jest dostępna 24 godziny na dobę, można skorzystać z niej w dowolnym momencie, gdy tylko konieczna jest pomoc. Należy wtedy zadzwonić na całodobowy numer, a serwisant przyjedzie na miejsce tak szybko, jak to tylko możliwe. Zatem wtedy, gdy chodzi o windy Kraków może zapewnić działającym tutaj firmom, instytucjom, ale też osobom prywatnym kompleksową pomoc w tej dziedzinie.

Dodaj komentarz