Wózek inwalidzki

Schody bez przeszkód. Platformy dla niepełnosprawnych

Schody nie muszą stanowić przeszkody nie do pokonania – osoby korzystające z wózków mogą korzystać dzisiaj ze specjalnej pomocy.

Wózek inwalidzki nie musi być ograniczeniem. Dzisiaj coraz więcej miejsc wykorzystuje rozwiązania wspierające mobilność osób z ograniczoną sprawnością. Poza windami na uwagę zasługują platformy dla niepełnosprawnych, które montowane są w różnych miejscach – domach, mieszkaniach, obiektach użyteczności publicznej, między innymi hotelach, biurach, ośrodkach zdrowia.

Jak działają platformy dla niepełnosprawnych?

Platformy dedykowane dla osób z niepełnosprawnościami pomagają im w pokonywaniu schodów – bez konieczności zsiadania z wózka inwalidzkiego. Stąd też określane są także jako platformy schodowe. Nowoczesne platformy dla niepełnosprawnych zapewniają maksymalny komfort, bezpieczeństwo, a także wysoką sprawność w poruszaniu się pomiędzy piętrami. Dodatkowo nie wymagają one skomplikowanego montażu, co powoduje, że obecnie wybierane są one tak często – można spotkać się zarówno na zewnątrz, jak i we wnętrzach.

Winda tego typu zbudowana jest z platformy, która przeznaczona jest dla osoby niepełnosprawnej poruszającej się na wózku, a także z mechanizmu, który umożliwia jej poruszanie się w górę i w dół po torze. Ze względu na swój udźwig wynoszący nawet ponad 200 kg mają szerokie zastosowanie. Platformy napędzane są elektrycznie – wyposażone są w pojemne akumulatory, które zapewniają długi czas obsługi.

Rodzaje platform dla niepełnosprawnych: proste i krzywoliniowe

W użyciu znajdują się dwa główne warianty platform dzielona pod kątem toru – to platformy dla niepełnosprawnych proste i krzywoliniowe. Proste platformy dla niepełnosprawnych wyróżniają się prostym torem jazdy, czyli montowane są w tych miejscach, w których schody tworzą linię prostą. Z kolei platformy schodowe krzywoliniowe wykorzystywane są tam, gdzie schody są wielobiegowe, czyli z przynajmniej jednym zakrętem. Tor jazdy platformy jest wtedy zakręcony zgodnie z konstrukcją schodów. Ze względu na swoją bardziej skomplikowaną budowę krzywoliniowe platformy dla niepełnosprawnych są droższe w wykonaniu.

Gdzie montuje się platformy schodowe dla niepełnosprawnych?

Platformy schodowe przeznaczone dla osób niepełnosprawnych mogą być zamontowane praktycznie w dowolnym miejscu ze względu na swoje uniwersalne zastosowanie. Dostępne są w wariantach zewnętrznym – do montażu przy schodach zewnętrznych, a także wewnętrznym, czyli do umieszczenia w budynku.

Nowoczesne platformy dla niepełnosprawnych wykorzystywane są do poprawy warunków osób niepełnosprawnych w ich domach i innych budynkach mieszkalnych, a także w obiektach użyteczności publicznej. Spotykane są między innymi w biurach, placówkach opieki zdrowotnej, hotelach i innych placówkach noclegowych, placówkach oświatowych, urzędach.

Różnorodne warianty powodują, że platformy dla niepełnosprawnych można dopasować indywidualnie do miejsca ich montażu.

Jak zamontować platformę dla osoby niepełnosprawnej?

Obecnie platformy dla niepełnosprawnych realizują głównie firmy specjalizujące się w realizacji urządzeń dźwignicowych. Można zamówić w nich platformy schodowe dopasowane specjalnie do miejsca montażu, aby dzięki temu uzyskać maksymalny poziom bezpieczeństwa i wygody dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim.

Dostępne oferty platform schodowych wraz z galeriami realizacji można znaleźć na stronach internetowych firm wykonujących je na zamówienie. Koszty kalkulowane są indywidualnie na podstawie długości oraz biegu schodów i rodzaju mechanizmu platformy.

Dodaj komentarz