Piasty kół – co to jest? Zastosowanie, usterki, zakup

Piasty kół są jednym z podstawowych elementów budujących koła samochodowe. Poza nimi używane są również w innych urządzeniach. Czym dokładnie są piasty? Jakie mają zastosowanie? Kiedy najczęściej dochodzi ich usterek? Gdzie można je zakupić?

Czym są piasty kół?

Piastą nazywa się rodzaj części koła napędowego lub przekładniowego, które umieszczane są na osi albo na wale.

W zależności od budowy można wyróżnić kilka typów piast. Gdy piasta jest wyposażona w łożyska, wtedy tworzy ona połączenie ruchome. Może ona również tworzyć inne typy połączeń, na przykład wciskowe, klinowe, wpustowe.

W samochodach zazwyczaj montowane są ruchome piasty kół wyposażone w łożyska, które budują koło samochodu i pozwalają na jego poruszanie się.

Usterki piasty koła

Piasty kół, podobnie jak inne rodzaje komponentów stosowanych w samochodach, mogą być podatne na uszkodzenie.

W tym przypadku najczęściej dochodzi do ich usterek na skutek eksploatacji, czyli zdarzają się one w starszych samochodach. Warto jednak wskazać, że usterkom piast sprzyjają również jazda po nierównym terenie czy też nadmiernie dynamiczna jazda, która stanowi obciążenie dla układu jezdnego pojazdu.

Warto też wskazać, że wymiana piasty będzie konieczna wtedy, gdy dojdzie do usterek współpracujących z nią łożysk. Zazwyczaj wymiana łożysk bez piasty nie jest możliwa, chociaż występują także różne rodzaje piast, gdzie można wymieniać łożyska osobno.

O usterkach piasty w kole mogą świadczyć między innymi:

  • głośna praca kół w trakcie jazdy
  • luzy, które pojawiają się podczas prowadzenia samochodu

Warto zatem zwrócić uwagę na to, czy pojawiają się powyższe objawy. Gdy tak, konieczna może być wymiana piasty kół.

Warto jednocześnie przeprowadzić dokładną diagnostykę, ponieważ podobne objawy mogą również dawać inne komponenty samochodowe. Najlepiej udać się wtedy do dobrego warsztatu samochodowego, który będzie mógł zaoferować kompleksową diagnostykę.

Gdzie kupić piastę koła?

Aktualnie komponenty jak piasty kół sprzedawane są przez wiele firm, również bezpośrednio przez producentów tego typu komponentów.

Do zakupienia odpowiedniej piasty będziemy potrzebowali informacji o jej parametrach technicznych. Najlepiej dobrać ją na podstawie konkretnego modelu samochodu, co minimalizuje ryzyko dopasowania nieodpowiedniego komponentu. W razie potrzeby pomoc może zapewnić również pracownik sklepu.

Cena piasty koła – ile kosztuje?

Koszty związane z wymianą piasty w kole samochodowym są zależne przede wszystkim od posiadanego auta. Zazwyczaj wydatki rozpoczynają się od około 100 złotych za jeden komponent, natomiast czasami kierowca musi zapłacić za piasty kół nawet ponad 500 złotych.

Aktualne cenniki komponentów można sprawdzić już teraz na stronach internetowych producentów oraz sklepów oferujących części samochodowe.

Gdy piasta ma być wymieniona w warsztacie samochodowym, wtedy to jego pracownicy mogą zamówić i wymienić komponent. Wtedy do ceny piasty trzeba będzie dodać również cenę wymiany. Zazwyczaj koszt wynosi od około 30 do 500 złotych, natomiast średnio jest to wydatek na poziomie 100 złotych.

 

 

Dodaj komentarz